PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.

1965 yılında devlet eliyle kurulan, Türkiye’nin ilk ve tek petrokimyasal ürün üreticisi Petkim’de toplam 1,9 Milyon ton kapasiteye esas ana ürün miktarı ile temel ve ara petrokimyasal hammadde üretilmektedir. 60’ı aşan petrokimyasal ürün yelpazesiyle Türkiye sanayisinin vazgeçilmez bir hammadde üreticisi durumunda olan Petkim’in ürettiği petrokimyasal ürünler; inşaat, tarım, otomotiv, elektrik, elektronik, ambalaj, tekstil sektörlerinin önemli girdileri arasında bulunmaktadır. Petkim, ayrıca, ilaç, boya, deterjan, kozmetik gibi birçok sanayi kolu için girdi üretmektedir. 
1965 yılında devlet eliyle kurulan Türkiye’nin ilk ve tek petrokimyasal ürün üreticisi Petkim 30 Mayıs 2008 tarihinde gerçekleşen özelleştirilme ihalesi sonucunda “Blok Satış” yöntemi ile 2 Milyar 40 Milyon Dolar bedelle SOCAR Türkiye’ye geçti. 

Petkim’de toplam 1,9 Milyon ton kapasiteye esas ana ürün miktarı ile temel ve ara petrokimyasal hammadde üretiliyor. PETKİM; yılda 3,2 milyon ton brüt üretim gerçekleştirmesinin yanında insana saygılı, çevreye duyarlı üretim teknolojisiyle, kültürel, sosyal, ekonomik yaşamımıza yaptığı katkılarla yurdumuzun gurur kaynağı olmaya ve ülke ekonomisine değer katmaya devam ediyor. PETKİM hammadde entegrasyonunu kapsayan büyüme ve yatırım hedeflerine elverişli alt yapı ve araziye sahip.  60’ı aşan petrokimyasal ürün yelpazesiyle Türkiye sanayisinin vazgeçilmez bir hammadde üreticisi durumunda olan Petkim’in ürettiği petrokimyasal ürünler; inşaat, tarım, otomotiv, elektrik, elektronik, ambalaj, tekstil sektörlerinin önemli girdileri arasında bulunuyor. Petkim, ayrıca, ilaç, boya, deterjan, kozmetik gibi birçok sanayi kolu için girdi üretiyor. 

Türkiye’nin en önemli ihracatçı şirketleri arısında yer alan Petkim, 2012 yılında 1 Milyar 41 Milyon Dolar ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaşan ihracat ivmesini 2013 yılında da sürdürüyor.  “Value-Site” projesi çerçevesinde Petkim’de de kapasite artışı ve ürün portföyünü genişletmeye yönelik çalışmalar hızla devam ediyor.  STAR Rafinerisinden sonra stratejik teşvik kapsamına alınan Etilen ve PTA kapasite artışı yatırımları tamamlandığında birlikte PETKİM’in yıllık brüt üretim kapasitesinin 3,2 milyon tondan, yaklaşık 3,8 Milyon tona yükselirken, üretim maliyetleri de azalacak.

Halen İstanbul Sanayi Odası’nın “İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” sıralamasında 12’inci; Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin “En Çok İhracat Yapan 1000 Firma” sıralamasında 13’üncü; Ege İhracatçılar Birliği bünyesindeki firmalar arasında “En Çok İhracat Yapan Firmalar” sıralamasında 1’inci, Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından açıklanan “Ege’nin En Büyük 100 Sanayi Kuruluşu” ve “En Çok İhracat Yapan Firmalar” sıralamasında ise 2’inci sırada yer alan Petkim, Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından her yıl verilen “Ulusal Kalite Başarı Ödülü”nü kazanarak, 47 yıllık tarihinin en önemli başarılarından birine imza attı.

Petlim